Odwiedzając Kraków, można czasem poczuć się przytłoczonym atrakcjami, które oferuje. Do zwiedzenia jest wiele ciekawych miejsc: kościoły, klasztory, muzea, zamek królewski. Czasami wystarczy spacer ulicami miasta, innym razem można skupić się na szczegółach i dogłębniej poznać dane miejsce, wystawę. Dylematy turysty rozwiąże przewodnik, który pomoże wybrać odpowiednią trasę, dopasowaną do Twoich chęci i oczekiwań.
Obowiązkowe punkty programu.
Jeśli chcesz poznać miasto zwiedzanie Krakowa warto oprzeć na wyznaczonych trasach, które doprowadzą Cię do miejsc określanych jako „żelazne” punkty programu. Należą do nich Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny czy Katedra. Przewodnik po Krakowie zna je na wylot i jest w stanie opowiedzieć wiele historii z nimi związanych. Podążając trasą, którą do miasta wjeżdżali polscy władcy – Drogą Królewską, zapoznasz się z wieloma z nich. Szlak zaczyna się na Kleparzu – kiedyś osobnym mieście, dzisiaj jedną z dzielnic Krakowa. Miejsce to szczególnie związane jest ze św. Florianem, czyli pierwszym patronem średniowiecznego grodu. Tutaj znajduje się bazylika pod jego wezwaniem oraz jedyna zachowana brama, która nosi jego imię. Zanim jednak wejdziesz w mury historycznego miasta możesz jeszcze zwrócić uwagę na budynek symbol – Barbakan. Jego wyjątkowy, okrągły kształt towarzyszył mieszkańcom miasta od najdawniejszych czasów, a dzisiaj jest czymś, co bardzo mocno kojarzy się z Krakowem. Tutaj również dowiesz się wiele o Janie Matejce, który urodził się na ul. Floriańskiej (kolejne nawiązanie do rzymskiego świętego) oraz był rektorem Akademii Sztuk Pięknych. Jej gmach to jeden z najbardziej okazałych budynków Kleparza.
Podążając ul. Floriańską poczujesz klimat średniowiecznego miasta. Za sobą pozostawiasz mury obronne z historiami ich obrońców. Przed Tobą wieże Bazyliki Mariackiej – kolejnego symbolu Krakowa. Wchodząc w obręb Rynku Głównego, poznasz historię kolejnych osób związanych z miastem. Począwszy od kościoła mariackiego, usłyszysz legendy o dwóch braciach, którym zawdzięcza nietypowy wygląd swoich wież, hejnalisty ginącego na posterunku podczas najazdu tatarskiego, Wita Stwosza – twórcy słynnego gotyckiego ołtarza oraz wielu innych. Rynek Główny to miejsce historycznych wydarzeń w dziejach Polski – hołdu pruskiego, który królowi Zygmuntowi Staremu złożył ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego czy przysięgi Tadeusza Kościuszki. Był to także plac, na którym od najdawniejszych czasów toczyło się zwyczajne życie miasta. Stąd w jego obrębie znajdują się Sukiennice – miejsce, gdzie kwitł handel, wieża ratuszowa z historią dawnych burmistrzów, katów i właścicieli piwnic. Dzisiaj dawne podziemia zastąpiły liczne restauracje i kawiarnie ulokowane w obrębie rynku.
Kiedy opuścisz Rynek warto skierować się do dzielnicy uniwersyteckiej. Tutaj w murach Collegium Maius, poznasz historie słynnych profesorów oraz dawnych żaków, z których najsłynniejsi to Mikołaj Kopernik i pierwsza studentka Nawojka.
Przewodnik po Krakowie opowie ci wiele ciekawych historii związanych z dalszą częścią trasy. Mijając okno papieskie, kościoły franciszkanów, dominikanów, św. Piotra i Pawła czy św. Andrzeja zachwycisz się całą gamą architektonicznych stylów oraz bogactwem opowieści z nimi związanych. Od słynnych założycieli miasta jak książę Bolesław Wstydliwy, poprzez świętych zakonników i kaznodziejów (św. Jacek Odrowąż, Piotr Skarga) po największego krakowianina XX wieku – papieża św. Jana Pawła II.
To jednak nie koniec naszej trasy. Przed nami punkt kulminacyjny – Wzgórze Wawelskie. Miejsce to od najdawniejszych czasów było centrum władzy świeckiej i duchownej w Polsce. Królewska Katedra jest uważana za najważniejszy kościół w kraju. Miejsce koronacji, ślubów i pogrzebów polskich monarchów od czasów Władysława Łokietka po królów elekcyjnych z dynastii saskiej jest także silne związane ze świętym patronem Krakowa i Polski biskupem świętym Stanisławem, a także Jadwigą Andegaweńską czy Janem Pawłem II. Przechodząc obok konfesji św. Stanisława, Dzwonu Zygmunta, grobów królewskich czy odwiedzając kaplice boczne, z najważniejszą Zygmuntowską, poznacie wiele opowieści i sekretów z historii Polski i Europy. Symbolem władzy świeckiej jest Zamek Królewski – renesansowa rezydencja z czasów jagiellońskich. Wchodząc na jej dziedziniec możemy poczuć się w Italii czasów największych włoskich artystów i ich mecenasów. Liczne wystawy, które ofertuje są odzwierciedleniem jego dawnej sławy i chwały. Możemy zwiedzić Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty, Skarbiec i Zbrojownie oraz wiele innych i zachwycić się kolekcjami sztuki, broni czy słynnymi arrasami. Na koniec warto jeszcze odwiedzić legendarnego mieszkańca wzgórza czy Smoka Wawelskiego, który każdego turystę wita ciekawym ogniowym show.
Zwiedzanie Krakowa to również zapoznanie się z historią jego żydowskiej dzielnicy Kazimierza. Do końca XVIII wieku funkcjonował on jako odrębne miasto. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki w 1335 roku. Swą nazwę wziął on od imienia monarchy. W dawnych wiekach mieszkała tu liczna społeczność żydowska. Obecnie pozostało po niej wiele śladów takich jak synagogi: Remuh, Stara, Wysoka, Izaaka, Tempel i inne oraz obiekty związane z tradycją, kulturą ludności wyznania mojżeszowego. Charakterystyczny klimat dawnego miasta żydowskiego ściąga do niego turystów z całego świata. Możemy tutaj poznać historię wielu ludzi związanych z jego dziejami: rabbiego Mojżesza Iserlesa, Izaaka, Heleny Rubinstein oraz innych. Oprócz zabytków żydowskich w obrębie Kazimierza znajdują się również gotyckie bazyliki: Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz Kościół na Skałce, związany szczególnie ze św. Stanisławem.
Zwiedzanie Krakowa – duże możliwości poza historycznym centrum.
Turyści spragnieni dalszych spotkań z historią miejsc i ludzi w Krakowie nie będą narzekać na brak możliwości. Poza Starym Miastem i Kazimierzem znajdą jeszcze dla siebie wiele ciekawych miejsc. Pierwszym z nich jest Podgórze. Od XVIII do początków XX wieku było to osobne miasto, które połączyło się z Krakowem w 1915 roku. Wybierając się na wycieczkę podgórskimi ścieżkami poznacie jego kościoły, dawny rynek oraz obiekty wojskowe. Podczas II wojny światowej to tutaj ulokowane było getto. Znajdziemy tu więc wiele miejsc pamięci. Na obrzeżach Podgórza swoje miejsce znalazła także Fabryka Oskara Schindlera, dzięki któremu udało się uratować wielu krakowskich Żydów.
Drugą dzielnicą Krakowa, z którą warto się zapoznać jest Nowa Huta. Korzystając z wiedzy przewodnika po Krakowie usłyszycie opowieści związane z miejscem, które miało stanowić pomnikowy przykład socjalistycznej rewolucji przemysłowej. Dzisiaj charakterystyczna zabudowa oraz dawna huta żelaza stanowią relikt czasów PRL-u i są przykładem architektury socrealizmu.
Kraków to także słynne kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Wandy i Krakusa. Miejsca, z których rozpościera się wspaniała panorama miasta. Inne atrakcje turystyczne to klasztory benedyktynów w Tyńcu, cystersów w Mogile czy kamedułów na Bielanach oraz sanktuaria Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Jeśli jesteś miłośnikiem muzeów to przewodnik po Krakowie może zaproponować Ci inną formę poznania miasta. Dzięki wizytom w Muzeum Narodowym, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz oddziałom Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zachwycisz się dziełami sztuki oraz innymi wytworami jego mieszkańców. Przechodząc przez poszczególne wystawy rekonstruujące realia dawnych epok historycznych, miejsc i wydarzeń (Podziemia Rynku Głównego, Fabryka Oskara Schindlera) poczujesz się jak w wehikule czasu. Pomogą Ci w tym multimedialne pokazy i prezentacje oraz ekspozycje z użyciem oryginalnych rekwizytów. Pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji miejsc w niektórych muzeach.
Kraków stolica Małopolski.
A co jeśli zwiedzanie Krakowa uznasz za w kompletne? Nie musisz się wcale przejmować, ponieważ w jego okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia i poznania ich historii. Najciekawsze z nich to Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Ojcowski Park Narodowy. Pierwsza jest wpisanym na listę UNESCO miejscem, gdzie od średniowiecza wydobywano sól. Poznasz więc sekrety pracy górników oraz sposób jej pozyskiwania. Drugi to zlokalizowany nieopodal miasta park z malowniczymi formami skalnymi i grotami, które dawały schronienie historycznym postaciom. Małopolska to również region silnie związany z Janem Pawłem II, który urodził się w mieście Wadowice. Turyści-pielgrzymi mogą więc wybrać się w jego rodzinne okolice, odwiedzając przy okazji Kalwarię Zebrzydowską z jej słynnym klasztorem i cudownym obrazem. Miejscem, które jest również licznie odwiedzane jest Muzeum Auschwitz, przypominające wszystkim tragiczną historię II wojny światowej oraz osób, które ginęły w nazistowskich obozach.