Planujesz wczasy nad morzem, ale chcesz spędzać czas aktywnie? Lubisz stąpać po średniowiecznym, portowym bruku? Zaczerpnij z pięknego mariażu historii i nowoczesności w nadmorskim Gdańsku.

Architektura Gdańska wyróżnia się na tle polskich miast. Niewątpliwy wpływ na jej styl ma portowy charakter miasta oraz wpływy hanzeatyckie. Niektóre popularne obiekty pełniły ważne funkcje portowe i gdyby nie postęp techniczny – mogłyby pracować do dziś. Spacerując po Starym Mieście miniesz wiele budynków, kryjących ciekawe opowieści. Poznaj sztandarowe pomniki historii, które zobaczysz na Starym Mieście w Gdańsku!

Szukasz nastrojowego noclegu w centrum? Zobacz najciekawsze Apartamenty Gdańsk.

Apartament w Gdańsku – z wyjściem na Wielki Młyn

Budowlą, która zwraca szczególną uwagę podczas spacerów Starym Miastem, jest Wielki Młyn. Ten kolosalnej wielkości budynek przemysłowy powstał w XIV w. z inicjatywy Krzyżaków. Poza mieleniem zbóż na mąkę, pełnił funkcję magazynu i piekarni. Posiadał 18 nasiębiernych kół wodnych o średnicy 5 m. Rozmach zdumiewa do dziś – młyn był wielkim, ówczesnym dokonaniem. Aktualnie w Młynie powstaje nowa siedziba Muzeum Bursztynu.

Muzeum Bursztynu – najpiękniejsze Muzeum w Gdańsku

Bursztyn jest minerałem podziwianym od lat. Ostatnio nieco zapomniany, niedługo może wrócić do łask, dzięki naukowemu potwierdzeniu jego prozdrowotnych właściwości. Bursztyn pięknie prezentuje się w biżuterii, ale też w małych obiektach sztuki – jak np. rzeźby, czy ekskluzywne szkatuły. Wejdź do muzeum bursztynu i odkryj, jaką funkcję pełnił w domach bogatych mieszczan!

Dom Uphagena – apartamenty z widokiem na Stare Miasto

Mówiąc o bogatych kupcach, trudno nie napomknąć o niejakim Uphagenie, który pozostawił  po sobie kamienicę w stanie niemal niezmienionym od XVIII wieku. Muzeum w tym miejscu powstało już w 1911 r., co uwiarygodnia autentyczność wnętrz. Ciekawostką jest m.in. zrekonstruowanie tkanin – tak, byśmy mogli podziwiać ich oryginalny blask.

Ulica Długa – nocleg nad morzem w sercu Gdańska

Nie lada atrakcją jest już sam spacer klimatycznymi ulicami Starego Miasta. Dom Uphagena mieści się przy ulicy Długiej, ponieważ była to oczywista siedziba najbogatszych mieszkańców Gdańska. Ulica Długa wraz z Długim Targiem nazywane są Drogą Królewską, co dodatkowo podkreśla reprezentacyjność tego miejsca. Razem prowadzą one do XVI-wiecznej Bramy Zielonej. Przechodząc bramą napotkać można ulicznych muzyków, a po drugiej stronie znajduje się oczywiście Motława, wraz z urokliwym deptakiem wzdłuż brzegu.

Ulica Mariacka – niezwykłe apartamenty w centrum Gdańska

Równoległa do ulicy Długiej – ulica Mariacka – prowadzi wprost na słynną Bazylikę Mariacką. Idąc w stronę kościoła, zwrócisz uwagę na charakterystyczną zabudowę ulicy. Jej kameralny klimat tworzą przedproża, ozdobione rzygaczami. To miejsce magiczne nawet w deszczu – zobaczysz wtedy, jak maszkarony wypluwają wartkim strumieniem wodę z rynien.

Żuraw – najpopularniejsza atrakcja polskiego wybrzeża

Żuraw stanowi jedną z bram wodnych Gdańska. Na tę budowlę dojdziesz, przemierzając ulicę Szeroką – lub po prostu przechadzając się wzdłuż Motławy. Jest to najstarszy i największy zachowany dźwig portowy w Europie. Służył do przeładunku towarów i stawiania masztów. We wnętrzu mieści się filia Muzeum Morskiego, dzięki temu na własne oczy zobaczysz ogromny, wciąż sprawny mechanizm kołowy.

Planując wczasy nad morzem, możesz znaleźć się w pięknym, przepełnionym duchem historii Gdańsku. Nastrojowe spacery po Starym Mieście, obfitość kawiarni i niecodziennych miejsc – zachęcą osoby spragnione morskich wakacji w otoczeniu wielkomiejskiej kultury. Planujesz wyjazd? Wyszukaj klimatyczny apartament na Starym Mieście w Gdańsku z Sun&Snow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here