Turystyka górska to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na spędzenie urlopu. Planując wyjazd w góry, należy wyposażyć się w niezbędne w trakcie wyprawy sprzęt.

Oprócz wyposażenia sportowego i odpowiedniej odzieży do plecaka spakować powinniśmy sztućce turystyczne lub biwakowe – bez nich jedzenie posiłków stanie się udręką.

Sztućce turystyczne

Specjalne sztućce turystyczne lub biwakowe określane są mianem turystycznego niezbędnika. Nóż, widelec i łyżka są ze sobą połączone na stałe albo rozpinane przy użyciu spinki lub przeznaczonego do tego uchwytu – to rozwiązanie ma zapobiec ich zgubieniu.

Zdarza, się, że tak zwany niezbędnik posiada także dodatkowe elementy, takie jak otwieracz do butelek, korkociąg czy otwieracz do puszek – im więcej funkcji ma niezbędnik, tym lepiej sprawdzi się jako zastępnik popularnego mutitoola.

Dostępne w sklepach turystycznych zestawy sztućców różnią się jakością i materiałem, z którego zostały wykonane. Najtańszy kupimy już za kilka złotych, za te z wyższej półki zapłacimy nawet 100 złotych. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji niezbędnika turystycznego są stal nierdzewna i lekkie, odporne na uszkodzenia tworzywa sztuczne.
Zestawem, po który chętnie sięgają turyści, jest spork – połączenie łyżki, noża i widelca. Łatwy w czyszczeniu i wytrzymały jest bardzo praktyczny i doskonale służy podczas podróży.

Co jeszcze przyda się w podróży?

Sztućce biwakowe i menażka to niejedyne potrzebne nam w podróży niezbędniki. Co jeszcze warto spakować do plecaka, żeby wyjazd był udany?
– Mapa z oznaczeniem szlaku, którym zamierzamy się przemieszczać.
– Dobrze wyposażona apteczka: plastry, bandaże, woda utleniona, leki przeciwbólowe, krem z filtrem.
– Śpiwór dostosowany do panującej w górach temperatury.
– Wytrzymały, wodoodporny i wiatroszczelny namiot odpowiadający wielkością liczbie uczestników wyprawy.
– Latarka z zapasem baterii.
– Szczelny, dobrze trzymający ciepło termos na herbatę.
– Odzież sportowa – w tym ciepła, wiatroszczelna kurtka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here