Sprawne odstraszanie komarów

Komary to wyjątkowo uciążliwe stworzenia, dające się we znaki nam wszystkim. Ich ukąszenia wywołują intensywny świąd, nie pozwalają zasnąć oraz wywołują zaczerwienienie skóry i niewielką opuchliznę. Jeśli poszukujesz sprawdzonych sposobów na walkę z komarami, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane i najskuteczniejsze preparaty do walki z tymi owadami. Dowiesz się jak przygotować się do walki z komarami oraz jak odnieść w niej sukces.

Pomoc w walce z komarami – na śmierć i życie 

Komary są najbardziej aktywne latem oraz jesienią. Sporadycznie mogą także pojawić się w innej porze roku. W okresie letnim wysokie temperatury sprzyjają ich rozmnażaniu się i szybkiemu rozwojowi olbrzymiej populacji. Po zmroku chętnie aktywizują się, poszukując pożywienia wśród różnych gatunków zwierząt. Człowiek jest dla nich potencjalnym smakowitym kąskiem, którego warto ugryźć. Z pewnością zauważyłeś, że niektóre osoby są zdecydowanie częściej kąsane, niż pozostali. Wiele czynników może odpowiadać za ten stan rzeczy – dieta, spożyte napoje, używane kosmetyki, wydzielany zapach oraz inne, w tym również nie do końca poznane, czynniki.

Komary szczególnie często występują w pobliżu zbiorników z wodą, miejscach, gdzie panuje wysoka wilgotność lub zalesionych. Niestety, często miejsca takie są użytkowane przez człowieka – jako kąpieliska, miejsca biwakowe i spacerowe. 

Walkę z komarami najlepiej będzie rozpocząć jeszcze przed ich spotkaniem. Jeśli wybierasz się na łono natury, planujesz spędzić wieczór w ogrodzie lub w innym miejscu, gdzie komary będą występować, weź z sobą odpowiednie repelenty, czyli środki przeciw komarom i innym owadom. W przypadku pomieszczeń oraz namiotów – możesz odpowiednio wcześnie rozłożyć moskitiery, które uniemożliwiają komarom wlecenie do środka. 

Polecany repelenty do walki z komarami 

Wśród produktów stosowanych do walki z komarami znajdziesz między innymi różnego typu substancje chemiczne, naturalne olejki i inne związki. Dostępne produkty mogą mieć formę spraye, kremów, mleczek, emulsji, chusteczek nawilżanych, rolowanych aplikatorów, opasek i plastrów. Niektóre przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na powierzchni skóry, inne na odzieży lub w pobliżu miejsca, w którym się przebywa. 

Środki do walki z komarami często zawierają DEET, czyli specjalną substancję chemiczną o działaniu odstraszającym na owady. Produkty takie są uważane za najskuteczniejsze w profilaktyce przeciwko ukąszeniom. Znajdziesz lekkie preparaty o stężeniu 5% jak i o wiele bardziej intensywne składające się w 50% z DEET. 

Innym często stosowany środkiem jest ikarydyna. Jej zaletą jest mniejszy stopień toksyczności, a tym samym większe bezpieczeństwo w trakcie użytku, niż w przypadku DEET. Działanie ikarydyna jest minimalnie słabsze, jednak wciąż bardzo skutecznie zabija komary i kleszcze. Odradza się jednak łączne używanie DEET i ikarydyny w tym samym momencie. 

Ostatnią substancją, której oddziaływanie warto polecić, to IR3535. Jest wysoce bezpieczna, nie powoduje uczuleń ani reakcji alergicznych. Można rozpylać go na tkaninach, bez obaw o ich uszkodzenie. Nie wywołuje także szkodliwych działań w kontakcie ze skórą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here