Wyjeżdżając na urlop zagranicę, warto dobrze się przygotować. Przydatne mogą się okazać nie tylko informacje na temat lokalnych atrakcji, cen biletów i infrastruktury, ale także znajomość obowiązujących w danym kraju tradycji. Dzięki temu nie tylko dogłębnie poznamy dany kraj i więcej wyciągniemy z podróży, ale przede wszystkim lepiej odnajdziemy się na miejscu.
Planując urlop w krajach takich jak Egipt, Tunezja czy Emiraty Arabskie, powinniśmy pamiętać o sporych różnicach kulturowych. Jednym z ważniejszych elementów miejscowej kultury jest religia. Panujące na miejscu zwyczaje warto poznać zwłaszcza wtedy, jeśli na urlop wybieramy się w trakcie ramadanu.
Czym jest Ramadan i kiedy się go obchodzi?
Ramadan to najważniejsze islamskie święto. Obchodzi się go przez równo miesiąc – w 2017 roku jego początek przypada na 27 maja, koniec – na 25 czerwca. W muzułmańskim kalendarzu jest to dziewiąty miesiąc. Święto obchodzi się na pamiątkę objawienia Koranu – to wtedy Archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i przekazał mu pierwsze wersy świętej księgi.
Na czym polega świętowanie Ramadanu? W świętym miesiącu każdy muzułmanin, który ukończył 10 rok życia, powinien pościć od świtu do zmierzchu. Zabronione jest także spożywanie alkoholu, palenie papierosów, używanie kosmetyków oraz uprawianie seksu. Podczas postu wyznawcom islamu nie wolno nawet zwilżyć języka ani zanurzyć głowy w wodzie. W czasie Ramadanu spożywa się dwa posiłki – przed świtem i po zmierzchu. Dzień spędza się na modlitwie.
Urlop a Ramadan – jakie obowiązują zasady?
Jeśli planujemy wakacje w kraju muzułmańskim podczas trwania Ramadanu, nie musimy się martwić – turyści nie są w żaden sposób ograniczeni przez religijne zakazy i nakazy. Hotele podają posiłki w normalnych porach, bez problemu serwowany jest także alkohol.
Podczas urlopu w Egipcie czy Maroku powstrzymajmy się jednak od picia czy jedzenia w miejscach publicznych – na ulicy czy w okolicy targu. Lepiej unikać także zbyt roznegliżowanego stroju, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy do Emiratów Arabskich czy Arabii Saudyjskiej, gdzie podejście do religii jest wyjątkowo surowe.
Turyści nie są co prawda zobowiązani do obchodzenia Ramadanu, ale należy pamiętać o uszanowaniu miejscowych tradycji i nie powodować niepotrzebnych konfliktów.