Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Wśród wielu sportów wodnych to właśnie kitesurfing notuje w ostatnich latach największe wzrosty trendowe. I nic dziwnego — udoskonalona technologia, która pojawiła się w tej dziedzinie sprawiła, że kite już dawno temu wyszedł z kategorii wyczynowo-ekstremalnej. Obecnie kitesurfing może uprawiać każdy, gdyż, wbrew mitom, jest to zajęcie niezwykle przyjemne i proste do opanowania. Zainteresowani? No to chwytajcie latawce — przedstawimy wam jak zacząć przygodę z kitesurfingiem.

Na czym właściwie to polega?

Kitesurfing jest ciekawym sportem do uprawiania — zdecydowanie wyróżnia się na tle nie tylko tak standardowych zajęć jak piłka nożna, koszykówka lub siatkówka, ale wybija się także w kontekście innych sportów wodnych. Wszystko przez jedną, prostą rzecz — to właśnie kitesurfing pozwala wznieść się w powietrze i poczuć lekko jak piórko, odbijając się od fal.

W odróżnieniu od windsurfingu, gdzie głównym motorem napędowym jest żagiel, tutaj liczy się przede wszystkim latawiec trzymany w dłoniach oraz — klasycznie — deska, na której się balansuje. Aby zacząć, nie trzeba przekroczyć żadnych limitów wiekowych, gdyż wykonywany poprawnie i zgodnie z zasadami kitesurfing jest bezpieczny dla wszystkich. Pół-żartem, pół-serio mówi się jednak, że warto ważyć więcej niż 30 kilogramów, żeby silniejsze uderzenie wiatru przypadkiem nie porwało lekkiego kitesurfera.

Warto wspomnieć, że najmłodsi kitesurferzy zaczynają już w wieku 7 lat!

Jak zacząć?

Przede wszystkim — warto znaleźć sobie doświadczonego instruktora, który przeprowadzi ciebie przez część teoretyczną i praktyczną najpopularniejszego kursu IKO. Dzięki szkoleniu zapoznasz się ze specyfiką latawca, utrzymywania równowagi, prawidłowego latania i reagowania na wiatr oraz fale. Pierwszym sprawdzianem jest test z operowania dużym latawcem i pływania bez deski — idealne, by sprawdzić, czy kite jest dla ciebie, choć z pewnością zdasz go bez trudu!

Potem przechodzi się do podstawowego kursu IKO 1+2, który zdecyduje, czy jesteś gotowy samotnie popłynąć w spotkanie z falami i wiatrem. Na tym etpaie można już zaopatrzyć się w sprzęt. Polecamy EASY SURF Shop, w którym możesz porozmawiać z ekspertami i od razu kupić potrzebny  Tobie sprzęt, kiedy już zdasz potrzebne testy.

Ostatnim etapem szkolenia będzie szlifowanie umiejętności zdobytych na kursach. Wtedy też poznasz tajniki zwrotów, pływania pod wiatr oraz zdobywania przestworzy.

Oczywiście można zapoznać się z kitesurfingiem na własną rękę, jednak wiąże się z tym ryzyko nieumyślnego złamania zasad bezpieczeństwa podczas surfingu, jak również możliwość wyrobienia w sobie złych nawyków i niepoprawnej techniki.

Wyprawka kitesurfera

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się samotnie poznawać ten sport, czy też udasz się pod oko instruktora, przyda ci się odpowiedni sprzęt kitesurfingowy.

Wyprawka kitesurfera

Do rozpoczęcia pierwszych prób surfowania podniebnego będzie ci potrzebny zestaw kitesurfera, czyli:

  • deska — podstawowe narzędzie w większości sportów wodnych. Warto dopasować ją do swoich rozmiarów oraz wymagań. Z polecanych producentów, którego deski do kitesurfingu cieszą się dużym powodzeniem, można zasugerować lekkie i odporne produkty Crazyfly.
  • latawiec — niezbędnik każdego kitesurfera. Na nim opiera się cała magia tej dziedziny, bez niego nie wzniesiesz się nad fale.
  • bary — czyli bezpośrednie połączenie pomiędzy tobą a latawcem. Wymagane dla zachowania bezpieczeństwa i prawidłowego rozpoczęcia swojej przygody z kitesurfingiem.
  • foil — służą do sterowania w powietrzu oraz kontrolowania swojej pozycji, kiedy unosisz się nad wodą. Pozwalają na lepsze zwroty i większą koordynację ciała w przestworzach.
  • strój — odpowiedni ubiór jest ważny w każdym sporcie wodnym. Warto zaopatrzyć się w kombinezony dla surferów, a oprócz tego dokupić kamizelki bezpieczeństwa oraz kask. Obie te rzeczy uchronią przed przypadkowymi uderzeniami i zderzeniami, a kamizelka dodatkowo obroni przed nieprzyjazną aurą lub wypchnie ciało na powierzchnię podczas nieplanowanego, gwałtownego zanurzenia.

Inne gadżety — w tym pokrowce, pompki i części serwisowe — możesz zawsze dokupić w jednym ze sklepów specjalistycznych lub w internetowym sklepie Easy Surf Shop. Jeśli należysz do ludzi, którzy lubią zaczynać na najwyższym poziomie, to znajdziesz w nim produkty firmy Duotone, które słyną z jakości i są polecane przez zawodowych kitesurferów.

I to tyle! Mamy nadzieję, że latanie nad falami będzie dla ciebie fantastycznym przeżyciem. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here