6 zaskakujących faktów o Gdyni

Gdynia to jedno z najmłodszych, a jednocześnie najnowocześniejszych miast w Polsce. Swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim bliskości morza i wybudowaniu tu prężnie działającego portu. W odróżnieniu od Gdańska kojarzy się jednak przede wszystkim z ośrodkiem przemysłowym, a nie turystycznym. Tymczasem okazuje się, że w każdym zakątku na odwiedzających Gdynię czeka coś do odkrycia. Zobacz 5 ciekawostek o tym mieście, o których zapewne nie miałeś pojęcia!

Nietypowe muzeum, jeden z najstarszych okrętów czy oryginalny dworzec to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Gdynię. Choć prawa miejskie nadano jej dopiero w 1926 roku, miejscowość szybko się rozwija. AccorHotels przygotowało zestawienie zaskakujących informacji o tym mieście – sprawdź, co warto zobaczyć w Gdyni!

1. Przestrzeń zabrana morzu

W Gdyni znajduje się kompleks dwóch wieżowców, nazwany Sea Towers. Budynki te zajmują 12. miejsce w rankingu najwyższych obiektów w Polsce. Jedna wieża ma 28 kondygnacji, druga – 29. Mieszczą się tu lokale usługowe, biura i mieszkania. Tymczasem jeszcze przed 1930 rokiem w miejscu, gdzie dziś stoją wieżowce, było morze. Przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych teren wymagał utwardzenia i zagęszczenia.

2. Jedyne takie muzeum w Polsce

W Gdyni mieści się Muzeum Emigracji, które powstało w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki. Ekspozycja jest poświęcona historii emigracji i losom ludzi, którzy przez dziesięciolecia wyjeżdżali z Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Zgromadzono tu bogatą kolekcję listów, dokumentów, pamiętników oraz fotografii.

3. Okręt-muzeum – najstarszy niszczyciel unoszący się na wodzie

W gdyńskim porcie jest zakotwiczony najstarszy na świecie niszczyciel – ORP „Błyskawica”. W Marynarce Wojennej pływał od 1937 roku i był wykorzystywany w operacjach wojennych aż do ostatnich dni II wojny światowej. Do Gdyni wrócił w 1947 roku, a od 1976 roku pełni funkcję okrętu muzealnego.

4. Największy w Polsce park naukowo-technologiczny

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny powstał w 2001 roku w celu wspierania projektów opartych o nowe technologie i tworzenia warunków do ich prężnego rozwoju. Może pomieścić 400 firm i aż 2,5 tysiąca pracowników, dzięki czemu jest największym w Polsce parkiem naukowo-technologicznym.

5. Filmowy dworzec

Dworzec Gdynia Główna wystąpił w serialu „Stawka większa niż życie”. Grał jednak… dworzec Istanbul Sirkeci, czyli stację końcową pociągów jadących z Europy. Przyczyną obsadzenia go w tej roli były kwestie finansowe.

6. Gdynia – jedno z najbardziej lubianych miast w Polsce

W rankingu na miasto najlepsze do życia Gdynia niezmiennie wygrywa lub zajmuje miejsce na podium. Głosujący doceniają zwłaszcza organizację transportu publicznego, wysoki poziom opieki medycznej i ścieżki rowerowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź hotele Gdynia, wybierz nocleg w dogodnej lokalizacji i na własne oczy przekonaj się, jak bardzo wyjątkowe jest to miasto! Gdynia przyciąga chociażby wyjątkową modernistyczną architekturą, którą można tu podziwiać na każdym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here