Wakacje i wczasy w Świnoujściu

Okolice nadmorskie są bardzo efektowne i lubiane przez turystów na równi z polskimi górami. Niestety, przez różnorodność atrakcji i piękne krajobrazy ciężko zdecydować się na tę jedyną. Wybór paść może na Świnoujście, które jak wiele innych miast położonych nad Bałtykiem charakteryzuje się przyjemnym klimatem i dostępem do obiektów uzdrowiskowych. Można więc spędzić tu wczasy i jednocześnie poprawić swoją kondycję zdrowotną.

Położenie Świnoujścia

Nazwa Świnoujścia bierze się od jego lokalizacji, mianowicie ma związek z istnieniem tam cieśniny na rzece o nazwie Świna. Miejscowość położona jest nad Bałtykiem, ale samo to byłoby zbyt banalne, a Świnoujście jest dość wyjątkowe. Jego obszar nie stanowi jednolitego pasma terenu, jak bywa w przypadku innych miast czy wsi, ale jest rozdzielony na powierzchni wielu wysp nadmorskich, w tym znanych jak Wolin i Uznam. Malowniczy obszar to nie wszystko. Koniecznie trzeba wspomnieć o charakterystycznym dla Świnoujścia szczególe – leży ono najdalej na północny zachód ze wszystkich polskich miast.

Walory Świnoujścia

Jak przystało na tak atrakcyjnie położoną miejscowość, Świnoujście oferuje turystom piękne krajobrazy i świeże powietrze. To duże miasto, więc zwiedzania i podziwiania będzie co niemiara. W sam raz na dłuższy urlop czy też wakacje. Okolica jest bardzo ceniona przez turystów, przeważnie tych, którzy chcą spędzić czas nad Bałtykiem, interesują się żeglugą, rybołówstwem lub bogatą historią regionu. Nie brakuje zabytków i ciekawych form krajobrazowych, w pobliżu jest chociażby Zalew Szczeciński. Poza zwiedzaniem, można tutaj uprawiać sporty wodne, wypoczywać w obiektach uzdrowiskowych lub opalać się na najszerszej plaży w kraju.

Lokalne atrakcje

Dla wielu turystów pierwsza „poważna” atrakcja Świnoujścia ma bezpośredni związek z jego położeniem. Wyspy, na których zlokalizowana jest ta miejscowość, zapewniają wiele niezapomnianych widoków, jest to też okazja do popływania wybranym środkiem lokomocji. Mimo tego, że miasto jest bardzo nowoczesne, fauna i flora wręcz wdziera się do centrum, co stanowi prawdziwą perełkę dla miłośników natury. Żeby podziwiać roślinność i zwierzynę – przede wszystkim liczne gatunki ptaków – można wędrować wyznaczonymi traktami lub skorzystać z jednej z wielu ścieżek rowerowych. Istnieją rezerwaty przyrody oraz obszary objęte ochroną, dzięki którym najrzadsze gatunki roślin i zwierząt nie są narażone na niebezpieczeństwo. Na tych terenach, ale nie tylko, znaleźć i obejrzeć można sporo pomników przyrody.

Historia Świnoujścia sięga tysięcy lat wstecz, choć samo miasto pojawiło się na kartach kronik mniej więcej za panowania Mieszka I. Z tej przyczyny nie może zabraknąć tu zabytków oraz eksponatów o ogromnej wartości historycznej. Na uwagę zasługuje sam wygląd miasta, charakterystyczny dla miejscowości częściowo portowych i turystycznych. Zachowane zabytki dokumentują niezbyt dawną historię Świnoujścia, mniej więcej od XVII wieku. Zwiedzać można świątynie, kamienice, forty twierdzy Świnoujście (budynki o charakterze militarnym) jak również liczne obiekty dotyczące „morskiej” przeszłości miasta, chociażby zabytkową stocznię, działające falochrony czy też basen u-bootów.

Baza noclegowa

Nocleg w Świnoujściu należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, w sezonie turyści szybko zajmują wszystkie korzystnie położone placówki. Nie znaczy to, że miejsc zabraknie, ale pokoje będą droższe czy też oddalone od najciekawszych atrakcji. Dostępne są apartamenty i pomieszczenia w hotelach, pensjonaty czy domki do wynajęcia na okres urlopu.

Podsumowanie

Świnoujście zadziwia różnorodnością atrakcji i ma dużo do zaoferowania. Malowniczy wyspiarski klimat podkreślany jest przez bujną przyrodę i świeże powietrze. Chętni do obejrzenia widoków z bliska mogą zainteresować się obiektami z bazy noclegowej dostępnymi na stronie Przymorzu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here