Uprząż wspinaczkowa oprócz liny i butów jest podstawowym wyposażeniem alpinisty. Na rynku znajdziemy wiele modeli uprzęży stosowanych do różnych rodzajów wspinaczki. W poniższym artykule chcemy przedstawić różne rodzaje uprzęży, które z pewnością ułatwią wybór właściwego sprzętu.

Uprząż biodrowa

Jest to najczęściej spotykany rodzaj uprzęży. Zbudowana jest ona z pasa biodrowego i dwóch pasów udowych, które można regulować wedle potrzeb. Całość połączona jest pętlą. Na bokach pasa biodrowego znajdują się dwie pętle przeznaczone na sprzęt. Obecnie popularne są uprzęże z szybkimi klamrami tworzące całość z pasem biodrowym, które można szybko zapiąć. Wpływa to przede wszystkim na bezpieczeństwo, jak i na wygodę wspinacza. Uprząż biodrowa doskonale sprawdzi się na sztucznych ściankach oraz na skałach w górach.

Uprząż pełna

Jak sama nazwa wskazuje koncentruje się wokół całego ciała. W tego typu uprzężach miejsce wiązania liny położone jest wyżej. Przykładowo, przy użyciu uprzęży biodrowej jeżeli osoba odpadnie od ściany, istnieje ryzyko obrócenia się głową w dół i wypadnięcia z uprzęży. Pełna uprząż asekuracyjna wyposażona jest w szelki i zabezpiecza wspinacza przed taką sytuacją. Niestety nie jest ona zbyt komfortowa, ale daje zapewnia duże bezpieczeństwo przez co jest często wybierana przez alpinistów przemysłowych.

Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę

Uprząż powinna być tak dobrana, aby pod pas biodrowy i pasy udowe można było z trudem włożyć dłoń na płasko. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt luźna uprząż jest niebezpieczna, więc łatwo jest wyślizgnąć się z niej. Kobiety powinny zwrócić uwagę na modele damskie. Krojem są one dostosowane do kobiecej sylwetki i składają się z innych proporcji rozmiarów obwodów – pasa biodrowego oraz pętli udowej. Modele damskie dla kobiet są wygodniejsze i bezpieczniejsze, dzięki lepszemu dopasowaniu.

Obecnie na rynku powodzeniem cieszą się klamry szybkie. Składają się z dwóch elementów, których odpowiednie ułożenie całkowicie blokuje klamrę, bez potrzeby przekładania jej przy każdym zakładaniu uprzęży. Ponadto są one bardzo wygodne, ponieważ nie musimy przekładać taśm.

Wybór odpowiedniego sprzętu jest niemal kluczowy i warto poświęcić na to trochę czasu oraz poradzić się specjalistów. Praca na wysokości nacechowana jest dużym ryzykiem, dlatego sprzęt powinien być wysokiej jakości i odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here