Lewa i prawa półkula mózgu

Jednym z organów ludzkiego ciała, bez którego nie da się żyć jest mózg. Jest to na tyle niesamowity narząd, że naukowcy do dzisiaj nie są w stanie odkryć i zbadać wszystkich jego możliwości. Co jednak wiemy na temat mózgu i jego funkcji? Jak dbać o jego prawidłowy rozwój?

Budowa mózgu człowieka

Przyglądając się budowie mózgu łatwo można zauważyć dwie wyraźne półkule, potocznie nazywane lewą i prawą półkulą. Dzięki połączeniu, którym jest spoidło wielkie, możliwy jest przepływ między jedną półkulą a drugą. Chociaż każda z półkul nie za wiele wyróżnia się od drugiej, jeśli chodzi o budowę, to okazuje się, że każda z nich jest odpowiedzialna za całkowicie inne funkcje w organizmie. Mózg człowieka składa się między innymi z płatu czołowego, skroniowego, ciemieniowego, potylicznego oraz limbicznego. Każdy z płatów ma związek z określonymi funkcjami, i tak na przykład płat czołowy ma związek z zachowaniem i mową, ciemieniowy z orientacją przestrzenną oraz odczuwaniem bólu, potyliczny odpowiedzialny jest za emocje, a skroniowy ma związek ze słuchem i węchem. Każda z półkul odpowiada za inne funkcje.

Za co odpowiedzialna jest każda z półkul?

Uważa się, że prawa półkula odpowiedzialna jest głównie za wyobraźnię przestrzenną, rozróżnianie kolorów, dostrzeganie podobieństw, myślenie abstrakcyjne, skupienie uwagi, kreatywność, twórczość, talenty artystyczne, rytmiczne i muzykalne, a także emocjonalność oraz intuicję. Lewa półkula ma znaczący wpływ między innymi na liczenie, analizowanie, mówienie, pisanie, logiczne myślenie i zdolność planowania. Jeśli prawa półkula mózgu prawidłowo u nas funkcjonuje, to rozumiemy żarty, a także rozróżniamy uczucia i emocje, które towarzyszą osobie, z którą rozmawiamy. Osoby, u których dominuje lewa półkula charakteryzują się często punktualnością, sprecyzowanymi planami i porządkiem. Chociaż okazuje się, że już od wczesnych lat u każdego człowieka kształtuje się dominacja którejś z półkul, to obie części muszą być sprawne, żeby prawidłowo funkcjonować.

Ćwiczenia aktywizujące półkule

Od dziecka warto dbać o to, żeby obie półkule aktywnie pracowały. Decydując się na Metodę Krakowską dziecko wykonuje między innymi ćwiczenia lewopółkulowe, które mają wpływ na rozwój mowy, czytania, pisania i funkcji intelektualnych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia powodują, że dziecko w formie zabawy uczy się analizy, porządkowania sekwencyjnego i rozpoznawania relacji. Według terapeutów z placówki Juniora tego typu powtarzające się ćwiczenia, przygotowują dziecko do nauki języka, uczą je stosowania reguł oraz pomagają w nabyciu umiejętności, że młody człowiek potrafi samodzielnie dostrzegać związki między różnymi elementami. Ćwiczenia lewej półkuli są doskonałym treningiem, który wpływa korzystnie na poprawę koncentracji, logiczne myślenie. Dzięki stosowaniu Metody Krakowskiej, w prosty i przyjemny dla dziecka sposób, minimalizuje się ryzyko wystąpienia u niego dysleksji.

Mózg jest narządem, który ma wyjątkowe możliwości. Chociaż składa się z dwóch półkul, to każda z nich jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Im wcześniej zauważy się jakieś potrzeby związane z ćwiczeniem którejkolwiek z półkul, to zamiast się zastanawiać, warto skorzystać z dostępnej, dostosowanej do potrzeb dziecka terapii.

Opracowano przy współpracy z redakcją serwisu https://kolekcjonerzy-krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here