Dlaczego wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego jest ważny

Mleko modyfikowane – czy jako zamiennik mleka matki, czy, szczególnie później, jako uzupełnienie diety – ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. To truizm, dlatego lepiej będzie przyjrzeć się konkretnym powodom, dla których wybór najlepszego mleka jest tak bardzo istotny.

Niewielkie różnice o wielkim znaczeniu

Mleka modyfikowane zostały arbitralnie podzielone na kilka grup w zależności od wieku dziecka: mleko początkowe, od 6. miesiąca życia, powyżej 1. roku życia, powyżej 2. roku życia i dla przedszkolaka. Poszczególne produkty mają jak najściślej odpowiadać temu, jaki skład ma mleko matki w określonym momencie po porodzie. To ważne, ponieważ zawartość – nawet niewielka – określonych substancji, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Mówiąc wręcz absurdalnie obrazowo, podanie noworodkowi mleka dla dwulatka wcale nie przyspieszy rozwoju, ale może go nawet zaburzyć na przykład, jeśli chodzi o działanie układu immunologicznego. Zmienia się w mlekach też zawartość tłuszczów i białek, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak też typy poszczególnych substancji. Te różnice często wydają się na pozór mało znaczące, jednak są bardzo ważne.

Szkodliwe domieszki

Co sprawiło, że niektóre marki, w tym na przykład Bebilon, zajęły wyższe pozycje na rynku od innych? Powodów jest oczywiście kilka, natomiast jednym z nich jest to, jak rygorystycznym testom jakościowym poddają swoje produkty najlepsze marki. To ważne, bo ani układ odpornościowy, ani trawienny u dziecka nie funkcjonują tak, jak u dorosłych. Mówiąc precyzyjnie, w wielu aspektach w zasadzie wcale one nie działają. Dlatego nawet niewielka domieszka substancji, które na dorosłych czy nawet starszych dzieciach, nie robią żadnego wrażenia, u noworodka może spowodować poważne problemy zdrowotne.

To znaczy, że nie wystarczy jedynie zaprojektować mleka i wyprodukować go w kontrolowanych warunkach. Trzeba jeszcze upewnić się, że wskutek pomyłki, przypadku czy innych okoliczności nie doszło do zaburzenia formuły. Robi się to, testują wyprodukowane partie już na końcu linii. Problem w tym, że niektórym markom czasem trudno jest zaufać co do rzetelności tych testów, więc większość rodziców decyduje się na pozostanie przy liderach rynku.

Zdrowa dieta od pierwszych dni

Dzieciom, podobnie jak dorosłym, potrzebne są odpowiednie składniki odżywcze, ale również podobnie jak dorośli, dzieci mogą cierpieć na alergie pokarmowe, nietolerancje lub po prostu mieć różne preferencje. I o ile dorosłym łatwo jest wytłumaczyć, że powinni zjeść coś, co jest niesmaczne, jeśli takie są zalecenia medyczne, o tyle dzieciom należy wtedy podać inną formułę mleka modyfikowanego, żeby posiłek pozostawał pełnowartościowy, ale był bezpieczny i nie powodował dyskomfortu. Warto więc przynajmniej mieć świadomość, że wybór mlek modyfikowanych jest spory: od podstawowych, przez takie bez laktozy, aż po środki dietetyczne na zaparcia. I dobrze jest nauczyć się nawigować w tak rozbudowanej ofercie, żeby wybrać to, co dla dziecka najlepsze i najzdrowsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here