Podczas podróży wszystko może się zdarzyć. Jednym z najczęstszych problemów turystów jest utrata dokumentów – ta może być kłopotliwa zwłaszcza, jeśli przebywamy na wczasach zagranicą. Bez dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość nie opuścimy kraju, w którym jesteśmy. Zagubienie paszportu to jednak nie powód do paniki. W takiej sytuacji najważniejsze jest, żeby zachować świeży umysł i postępować według kilku zasad.
Po pierwsze: upewnij się, że na pewno nie masz dokumentów
Jeśli zgubiliśmy paszport, po pierwsze sprawdźmy, że tak jest w rzeczywistości. Dokładnie przeszukajmy bagaże, torebkę, szafę w hotelowym pokoju. Może okazać się, że paszport przez przypadek wypadł nam gdzieś na terenie hotelu albo że ma go ktoś z członków naszej rodziny. Zdarza się też, że w ataku paniki nie widzimy paszportu, który w rzeczywistości leży przed naszymi oczami.
Zgubione dokumenty w Unii Europejskiej
Zagubiony paszport nie jest wielkim problemem, jeśli znajdujemy się na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji obejdzie się bez wielkiej tragedii. Jeśli mamy przy sobie dowód, bez problemu wrócimy do domu – to dokument, który uprawnia nas do przemieszania się na terenie całej Unii Europejskiej. Paszportu nie potrzebujemy także w Szwajcarii i w Norwegii.
Co w krajach poza Unią Europejską?
Gorzej, jeśli do zgubienia paszportu dojdzie poza Unią Europejską. W tej sytuacji należy niezwłocznie udać się do polskiej ambasady lub konsulatu. Wyjeżdżając za granicę, zawsze warto mieć zapisane adresy tych placówek – w razie potrzeby możemy je także odnaleźć w internecie.
Po zgłoszeniu zaginięcia paszportu, będziemy musieli udowodnić polskie obywatelstwo i swoją tożsamość. Mamy szczęście, jeśli przed wyjazdem zrobiliśmy kserokopię paszportu i możemy przedstawić ją w ambasadzie czy konsulacie. Dowodem na polskie obywatelstwo może być także poświadczenie towarzysza podróży, który ma swoje dokumenty.
W najgorszej sytuacji jesteśmy, jeśli podróżowaliśmy sami i nikt nie może poświadczyć naszej tożsamości. Procedura potrwa wtedy dłużej, ponieważ konsulat będzie musiał skontaktować się wtedy z polskim urzędem. W międzyczasie sami musimy zapłacić za hotel, przejazdy i wyżywienie – ambasada czy konsulat nie mają obowiązku się o nas troszczyć.