Już od dawna mówiło się, że wysokiej jakości sztuka jest w stanie przetrwać wieki. Jednak nawet ona narażona jest na niszczycielską działalność czasu. Niestety choćbyśmy bardzo chcieli pewnym rzeczom po prostu nie da się zapobiec. Dlatego niezwykle ważna jest regularna konserwacja dzieł sztuki.

Jakie uszkodzenia muszą być poddawane konserwacji?

W przypadku kolekcjonerów obrazów oraz rzeźb najczęściej zmagają się oni z problemami, które wymagają interwencji. Chodzi przede wszystkim o widoczny brud, tłuszcz, który pokrywa dzieło sztuki, ślady po dymie oraz postępująca pleśń, jeśli obraz czy rzeźba znajdowały się w wilgotnych warunkach. Natomiast w przypadku dzieł sztuki wykonanych z drewna, kamienia czy ceramiki największym problemem są spękania, nadłamania, uszczerbienia oraz stłuczenia. Wiele osób kupuje dzieła sztuki nawet nie będąc świadomym, że ich konserwacja przeprowadzona została w sposób bardzo nieumiejętny. Choć może uszkodzenia na pierwszy rzut oka nie widać, to jednak jeślibyśmy się głębiej przyjrzeli zauważyć można, w jak fatalnym stanie technicznym dzieło sztuki się znajduje.

Jak domowym sposobem zabezpieczyć obraz?

Jeśli mamy nieco wiedzy, możliwa jest konserwacja dzieł sztuki domowymi sposobami, których jest naprawdę bardzo wiele. Jeden z nich polega na zastosowaniu białego chleba w celu dokładnego oczyszczenia obrazu ze znajdujących się na nim zanieczyszczeń. W przypadku gdy do czynienia mamy z obrazami olejnymi z uporczywym brudem oraz żółknięciem lakieru, najlepiej poradzą sobie dostępne w specjalistycznych sklepach rozpuszczalniki. Jednak przy przeprowadzaniu czyszczenia obrazu tą metodą należy zachować należyte środki ostrożności, aby przypadkiem nie uszkodzić obrazu ani jego ramy. Jeśli na obrazie zobaczyli rozdarcia czy dziury, o ile są stosunkowo niewielkie, można sobie z nimi poradzić przy wykorzystaniu foli termoplastycznej. Warto pamiętać, że jej kawałek do załatania rozdarcia powinien być nieco większy niż samo rozdarcie. Przyda się także kawałek płótna oraz domowe żelazko (koniecznie ustawione na tryb prasowania lnianego płótna). Ta metoda jest dość skuteczna, jednak wymaga sporo pracy i staranności przy wykonywaniu każdego etapu prac.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here