W życiu każdego człowieka pojawia się wiele sytuacji, które zapadają w pamięć – ślub, narodziny dziecka, pierwsze urodziny, czy imprezy rodzinne. Każda z nich utrwalana jest przez nas nie tylko na zdjęciach, ale także coraz częściej sięgamy po kamery cyfrowe, które dają nam świetną jakość filmu. Na jakie parametry należy zatem zwrócić uwagę?

Rodzaje kamer cyfrowych

Podział urządzeń ze względu na odbiorców, do których są kierowane wygląda następująco:

• Kamery cyfrowe amatorskie – czyli konsumenckie, dedykowane są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filmowaniem lub nie mają większych oczekiwań wobec sprzętu. Ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, by każdy mógł sobie z nią poradzić. Kosztuje około 400 złotych.
• Kamery cyfrowe profesjonalne – przeznaczone są dla zawodowców, którzy doskonale znają się na obsłudze kamer i wykorzystują je w pracy. Najczęściej spotkamy je u osób pracujących w telewizji lub w przemyśle filmowym. Mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
• Minikamery cyfrowe – przeznaczone do „zadań specjalnych”, najczęściej używane przez prywatnych detektywów i agentów. Mogą znajdować się w zegarku, okularach przeciwsłonecznych, krawacie czy długopisie.
• Kamery do sportów ekstremalnych – odporne na wstrząsy, uderzenia czy wodę, dzięki nim możemy zarejestrować nasze wyczyny na sprzęcie sportowym lub pod wodą.
Jaka rozdzielczość obrazu?
Do niedawna podstawowym formatem zapisu kamer cyfrowych było SD, czyli Standard Definition – jest to zapis obrazu w rozdzielczości 768 x 576 pikseli. Obecnie jednak mamy głównie do czynienia z formatem HD Ready – 1280 x 720 pikseli lub Full HD – 1920 x 1080 pikseli. Warto zdecydować się na jedną z tych dwóch opcji, by otrzymać wysokiej jakości obraz.

Wybieramy matrycę

Tutaj możemy mieć do czynienia z różnymi matrycami, najbardziej musimy zwracać uwagę na jej budowę. Matryca CMOS odbiera wizję osobno z każdego światłoczułego elementu i tworzy z nich obraz, matryca CCD jest cała odczytywana, wolniejsza i ma większe zapotrzebowanie na energię, lecz cechują się lepszą czułością na światło.

Matryce CMOS są o wiele tańsze jeśli chodzi o koszty produkcji, zapewniają także dłuższe działanie na jednym ładowaniu baterii, a także znacznie szybciej są w stanie przetworzyć obraz. Wymagają tym samym większej powierzchni na umieszczenie takiej samej ilości pikseli jak na mniejsze matrycy CCD. Natomiast matryce MOS łączą w sobie cechy matryc CCD I CMOS.

Czym jest ogniskowa obiektywu?

Tutaj ma znaczenie szerokość kadru oraz powiększenie, czyli zoom optyczny. Rozpiętość ogniskowych jest bardzo duża, na przykład od 40 do 700 mm, gdzie dolna wartość daje wystarczająco szeroki kąt widzenia, by w niewielkiej odległości móc złapać w kadr duży obiekt, natomiast górna granica umożliwia nam uchwycenie detali, na przykład zdobień na zabytkowej kamienicy, która jest bardzo wysoka. Dolna wartość ogniskowej powinna być jak najniższa, dzięki czemu nawet w małych pomieszczeniach będziemy w stanie sfilmować duże obiekty czy kilka osób.

Jaki nośnik?

Do wyboru mamy:

• Kasety miniDV – są o niewielkich rozmiarów kasetki, a zapis na nich gwarantuje nam niezwykle dobrą jakość, musimy jednak pamiętać, że będzie się ona pogarszać z każdym następnym nagraniem na tej kasecie. Posiadają niewielkie pamięci – około 60 minut nagrywania, kosztują około 10 złotych za sztukę.
• Dyski DVD – są to zminiaturyzowane wersje płyt DVD, ich pojemność pozwala na nagranie około 30-minutowego filmu. Dyski te są o tyle wygodne, że po wypaleniu możemy od razu włożyć je do odtwarzacza i oglądać na przykład na telewizorze, kosztują około 10 złotych za sztukę.
• Twarde dyski HDD – tutaj obraz rejestrowany jest na wbudowanym w kamerę dysku twardym, jego pojemność jest bardzo duża – ponad 100 gigabajtów, dzięki czemu nie musimy martwić się o czas nagrywania. Co więcej, pliki znajdujące się na dysku możemy usuwać czy kopiować, co odbywa się przez złącze USB. Musimy jednak uważać, by nie uszkodzić dysku, który jest podatny na wstrząsy.
• Pamięć flash – nowoczesne kamery posiadają sloty na karty SD, SDHC czy SDXC oraz dodatkowo mają pamięć wewnętrzną, karty charakteryzują się dużymi pojemnościami, dzięki czemu możemy zyskać wiele godzin filmu w jakości Full HD, karty pamięci zajmują mało miejsca i są bardzo poręczne, kosztują w zależności od pojemności średnio 50 złotych.
• Dyski SSD – łączymy tutaj cechy dysku HDD i pamięci flash, posiada niewielką wagę oraz rozmiary, jest odporny na wstrząsy i ma niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Ile musimy wydać na kamerę cyfrową?

Podstawowe modele kamer cyfrowych kosztują około 400 złotych i zaspokoją amatorów. Jeśli chcemy zakupić bardziej profesjonalny sprzęt musimy wydać od 600 do 1500 złotych, natomiast profesjonalne kamery to cena kilku tysięcy złotych.

Wszystko zależne jest od parametrów, na które się zdecydujemy i od naszych oczekiwań – jeśli chcemy kupić wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu wiele się nauczymy i nakręcimy filmy świetnej jakości, musimy liczyć się z większym wydatkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here