Podróżując, odrywamy się od codziennej rutyny i obowiązków. Podziwiamy piękne krajobrazy, poznajemy nowe miejsca i kultury, testujemy swoje możliwości. Są jednak takie aspekty codzienności, o których nie możemy zapomnieć: bez względu na to, czy planujemy mniejszą czy większą podróż, musimy coś jeść.

O ile podczas jednodniowej wycieczki nasza dieta niewiele różni się od tej „normalnej” – rano jemy śniadanie w domu, na drogę pakujemy kanapki i herbatę w termosie, a obiad zjadamy po przyjeździe na miejsce – o tyle wyjeżdżając na dłuższy czas, warto dobrze przemyśleć kwestię wyżywienia.

Ciepłe posiłki w podróży

Jeśli nie chcemy wydać fortuny, codziennie stołując się w restauracjach, najlepiej, jeśli posiłki będziemy przygotowywać samodzielnie. W tym celu musimy jednak zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt biwakowy.

Żeby przygotować ciepły posiłek, potrzebować będziemy lekkiego palnika turystycznego: kartusza wkręcanego lub nabijanego albo palnika gazowego. Palnik możemy zakupić przed podróżą (pamiętając, że kartuszy nie wolno przewozić samolotem!) lub zaopatrzyć się w niego już na miejscu – o ile wybieramy się w miejsce chętnie wybierane przed turystów, inaczej możemy mieć spory problem ze znalezieniem sklepu turystycznego. Na wielotygodniowe pojazdy polecane są palniki na paliwo ciekłe – samochody są wszędzie tam, gdzie turyści.

W czym gotować?

Drugi niezbędny element wyposażenia podróżnika to naczynia. W podróży przydadzą nam się menażki oraz patelnia. Miłośnicy kawy nie obejdą się przez zaparzaczki czy małego czajniczka. W wielu krajach niedrogie garnki kupimy na miejscowych bazarach.

Menu podróżnika

Planując samodzielne gotowanie w podróży, warto przemyśleć także codzienne menu. O ile w większość produktów możemy zaopatrzyć się na miejscu, o tyle część prowiantu dobrze jest zabrać ze sobą – zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy zagranicę (nie wszędzie w sklepach znajdziemy polski barszcz czy ulubiony żurek). Spakujmy także dania instant – mogą nam się przydać w czarnej godzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here