W ostatnich latach popularność teatrów w Polsce stale rośnie. Polacy pokochali ten rodzaj obcowania z kulturą, choć niewątpliwie lata dziewięćdziesiąte nie były dla teatru zbyt pomyślne. Wejście multipleksów, pojawienie się zachodnich filmów, mniejsze wsparcie w dostępie do kultury ze strony państwa czy rozwój Internetu sprawił, że polski teatr długo zmagał się z niedofinansowaniem (wciąż jest to palący problem). Dziś świadomość społeczna rośnie, a teatr silnie wkrada się w naszą codzienność.

Skandale kulturalne

Miarą tego jak bardzo dziś teatr może zajmować nasza codzienność są niedawne skandale ze spektaklami w tle. Mowa między innymi o przedstawieniu w reżyserii Jana Klaty „Do Damaszku” ze Starego Teatru w Krakowie czy „Śmierć i dziewczyna” z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Eweliny Marciniak. To właśnie daje nam kultura – budzi refleksje, prowokuje do rozmów, dysput czy demonstracji, wpływa na nasze życie bardziej, niż nam się wydaje. Jest tam, gdzie powinna, a więc w przestrzeni publicznej, a ukazuje to, co ukryte. Reakcje na te spektakle wskazuje, że, jako społeczeństwo, jesteśmy już na nie gotowi.

Trójmiejskie propozycje

Turystyka kulturalna nie jest może jeszcze w naszym kraju tak popularna i rozwinięta, to jednak wiele instytucji kultury przygotowuje wydarzenia także w trakcie wakacyjnej przerwy w sezonie regularnym. Teatr w Trójmieście to między innymi spektakle Teatru Wybrzeże, Gdański Festiwal Szekspirowski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski czy letnie oferty Opery Leśnej w Sopocie (np. „Skrzypek na dachu”). Ponadto pojawiają się letnie sceny, m.in. sopocka scena na plaży, która proponuje różne aktywności kulturalne, także zapraszając artystów z teatrów warszawskich. Słowem, nudzić się nie można.

Sztuka zaangażowana, czyli taka, która komentuje rzeczywistość to nie jedyny rodzaj wydarzeń, jakie może zaproponować nam teatr. Bardzo często jest to także rozrywka, a więc dostarczanie przyjemności, której szara rzeczywistość nie jest w stanie zagwarantować. Dlatego do teatru, mimo wszystko, Proszę Państwa, warto chodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here